Prezes:13-43-135-66

Październik 2012
« lip   lis »

Monthly Archives: Październik 2012

Ćwiczenia zgrywające jednostek OSP na terenie Muzeum w Bóbrce.

Kolejne, doroczne ćwiczenia wybranych jednostek OSP z terenu gminy Chorkówka odbyły się w dniu 10 października 2012 r. na terenie Skansenu Przemysłu Naftowego w Bóbrce. Ćwiczenia zarządzone zostały przez Komendę Miejską PSP w Krośnie w uzgodnieniu z Zarządem Oddziału Gminnego ZOSP RP w Chorkówce. W ćwiczeniach tych udział wzięły wszystkie jednostki OSP z terenu gminy, dysponujące średnimi samochodami ratowniczo-gaśniczymi (beczkowozami), a to: OSP ze Szczepańcowej, Kobylan, które funkcjonują w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz jednostki z Bóbrki, Kopytowej, Leśniówki, Sulistrowej i Żeglec. Ponadto zadysponowano także dwie jednostki, które na swym wyposażeniu posiadają lekkie samochody ratowniczo-gaśnicze nowszej generacji, tj. OSP Faliszówka (Ford Transit) i OSP Świerzowa Polska (Peugeot Boxer). Jednostki do działań zadysponowane zostały przez Miejskie Stanowisko Kierowania KM PSP w Krośnie poprzez system selektywnego uruchomienia syren elektrycznych dla jednostek działających  w KSRG, natomiast pozostałe drogą radiową. Celem ćwiczeń, oprócz sprawdzenia systemu alarmowania i łączności było doskonalenie współdziałania jednostek na miejscu akcji ratowniczej. Przećwiczono kilka epizodów i wariantów, możliwych do wystąpienia podczas rzeczywistej akcji. Podstawowym założeniem ćwiczeń było gaszenie pożarów budynków drewnianych, tj. domu Ignacego Łukasiewicza oraz szybu naftowego tzw. Kanadyjki. Przećwiczono różne systemy dostarczania wody na miejsce akcji gaśniczej jak: dowożenie, przepompowywanie, uzupełnienie beczkowozów z hydrantów oraz za pomocą pomp pożarniczych z odkrytych zbiorników wody. Pożary gaszono z ziemi oraz przy wykorzystaniu drabin dwuprzęsłowych wysuwanych. Podczas akcji udzielona została także pierwsza pomoc przedlekarska poszkodowanym strażakom przy wykorzystaniu sprzętu do ratownictwa medycznego, tj. toreb PSP R-1 oraz noszy sanitarnych. Z ramienia KM PSP w Krośnie obserwatorami ćwiczeń byli: mł. bryg. Marek Fejkiel oraz mł. bryg. Ireneusz Długosz. W ćwiczeniach uczestniczyli również Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Chorkówce Kazimierz Gładysz oraz Komendant Gminny ZOSP  Adam Łukaszewski. Administrację gminną reprezentował zastępca Wójta Gminy Dariusz Bator. Po zakończeniu ćwiczeń inspekcji gotowości bojowej poddano jednostki z KSRG Kobylany i Szczepańcowa. Końcowego podsumowania i oceny przebiegu ćwiczeń dokonali w salce szybu kanadyjskiego oficerowie z KM PSP w Krośnie. Ocena była pozytywna. Wykonanie wszystkich zaplanowanych założeń przebiegło bez zastrzeżeń. Z uznaniem odniesiono się do ćwiczących druhów, zaznaczając przy tym, iż z roku na rok poziom przygotowania jednostek OSP z terenu gminy Chorkówka do prowadzenia działań ratowniczych jest co raz wyższy. Druhowie są lepiej wyszkoleni i dysponują sprzętem pożarniczym, w tym samochodami  o bardzo dobrych parametrach taktyczno-technicznych. Prezes  ZOG ZOSP RP Kazimierz Gładysz podziękował wszystkim ćwiczącym jednostkom OSP oraz funkcjonariuszom z PSP w Krośnie. Zaznaczył, iż tego typu ćwiczenia są niezbędne do doskonalenia umiejętności, które można wykorzystać podczas prawdziwej akcji ratowniczo-gaśniczej. Pan Dariusz Bator także pozytywnie odniósł się do ćwiczeń, które przynoszą wymierne korzyści dla obu stron, tj. dla jednostek OSP oraz mieszkańców gminy, którzy mogą zawsze liczyć na skuteczną pomoc ze strony strażaków.
Nasza jednostka, jak w ubiegłym roku zabezpieczyła kwatermistrzowsko te ćwiczenia.
Składamy podziękowania dla p. Prezesa Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce Bohdana Gocza, za udostępnienie obiektów do przeprowadzenia ćwiczeń.

ZDJĘCIA Z ĆWICZEŃ

Jubileusz 75 lat OSP.

W sobotę odbyły się uroczyste Obchody 75-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Bóbrce, połączone z nadaniem sztandaru. Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej. Następnie zgrupowanie w towarzystwie Orkiestry Dętej z Miejsca Piastowego przemaszerowało na plac za remizą, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Ważnym punktem było nadanie sztandaru, jego dekoracja i prezentacja. Podczas uroczystości wręczono medale, odznaczenia i wyróżnienia dla Strażaków Ochotników.Głos zabrali zaproszeni goście, wśród nich m.in.
- Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP w Rzeszowie st. bryg. Bogdan Kuliga
- Komendant Miejski PSP w Krośnie st. bryg. Krzysztof Korzec
- Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie dh. Jan Kilar
-Dyrektor Biura Terenowego ZOSP RP w Krośnie dh. Tadeusz Sieniawski
-Przewodniczący Rady Gminy Chorkówka Sebastian Rogala,
-Bogumił Świątek radny Rady Gminy Chorkówka,
-Stanisław Czarnota sołtys sołectwa Bóbrka, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bóbrka
- Leokadia Liwosz była wójt gminy.Uroczystość poprowadził Adam Łukaszewski Komendant Gminny ZOSP RP w Chorkówce, wraz z sekretarzem ZG ZOSP RP w Chorkówce dh. Stanisławem Lulą.